КРВАВ ЧЕТВРТОК : Познато кога ќе почне да им се суди на Чавков и ЌОСИЊАТА

0
1603

Екс поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков и уште пет пратеници од опозициската ВМРО ДПМНЕ , а вкупно 30 лица меѓу кои има и граѓански активисти на 22 август ќе седнат на обвинителна клупа .

Тие се гонат за инцидентите кои се случија во Собранието на 27 април минатата година кога тој ден остана забележан како крвав четврток .

Обвинението според кое се гонат тие е за  терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.