КОСТОВСКИ : МИЦКОСКИ Е ИСТ КАКО ГРУЕВСКИ, НА БРАНИКОТ НА КРИМИНАЛОТ, ЗАКАНИТЕ И ПРИТИСОЦИТЕ

0
660

Прес-конференција, Мартин Костовски, пратеник на СДСМ

Почитувани,

Христијан Мицкоски е ист како и неговиот ментор, осудениот криминалец во бегство, Никола Груевски.

И Мицкоски исто како Груевски ВМРО-ДПМНЕ ја гледа единствено како алатка за лично богатење.

Мицкоски прв застана во одбрана на криминалот во неговата партија, наместо истиот да го осуди и да се огради од него.

Јавноста деновиве слушна како актуелни градоначалници и бизнисмени сведочат дека Мицкоски вршел притисок, упатувал закани за одредени тендери.

Тоа е само продолжение на праксата на Груевски кој 11 години контролираше се во државата.

Мицкоски не е поместен ниту милиметар од режимската матрица на неговиот претходник.

Деструкции, блокади, закани кон градоначалници и бизнисмени, тоа се што нудат Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Судски потврдената криминална партија ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски дејствува на штета на граѓаните и сака државата да ја врати назад во режим, сиромаштија и неизвесност.

Тоа нема да им успее. СДСМ заедно со граѓаните нема да дозволи ново заложинштво на државата под режимот на ВМРО-ДПМНЕ.

Деструкциите, блокадите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски одново ќе бидат поразени.