КОНЕЧНО ВО ВМРО-НП ПАДНА ОДЛУКА : Георгиевски не оди на избори со Груевски, туку на листа на десничарската опозиција

0
766

ВМРО-Народна партија донесе одлука да се приклучи кон десничарскиот опозициски блок. Тие на претстојните избори закажани за 11 декември ќе учествуваат заедно со ФРОДЕМ  на Јове Кекеновски, Демократски сојуз на Павле Трајанов и со Обединети за Македонија на Љубе Бошковски, дознава „Мета“.

Исто така, според последните информации, договорено е носители на листите да бидат Трајанов во првата изборна единица, Јове Кекеновски во двојката, Љубчо Георгиевски во третата изборна единица и Бошковски во петтата изборна единица. Дознаваме дека ВМРО-НП ќе ја добие и четвртата изборна едница, а најверојатно носител на листата ќе биде Никола Тасев.

Оваа одлука доаѓа по неколкудневни преговори кои ВМРО-НП ги правеше и со опозицијата и со власта.

Во вторникот, по двочасовна тензична седница на извршниот одбор, ВМРО-НП не донесе одлука со која партија ќе коалицира и кого ќе поддржи на предвремените парламентарни избори на 11 декември годинава.

Тогаш членовите одлучиија да му дадат уште неколку дена на претседателот на партијата, Љубчо Георгиевски, за да може да донесе дефинитивно решение.

Извор: Мета