КЛЕПТОМАНИТЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ ФАТЕНИ ВО НОВА НАРОДНА ПЉАЧКА : „Топлик“ и „Тендери“ нови истраги на СЈО за крадење на пари со проектите „Сончев град“ и „Скопје 2014“

0
1420

Во моментот од Специјалното јавно обвинителство информираат дека отвориле две истраги, поради основано сомневање за оштетување на државниот буџет. Првата истрага се однесува на проектот „Сончев град“, при што постои сомнеж дека бил оштетен буџетот за над 1,4 милиони евра. Злоупотребата, како што изјави обвинителката Фатиме Фетаи, била извршена во Министерството за транспорт и врски.

Втората истрага, пак, именувана како „Тендери“, се однесува на проектот „Скопје 2014“, поточно за Музејот на ВМРО.