КИНЕСКА КОМПАНИЈА ПРОИЗВЕДЕ БАТЕРИЈА КОЈА ПОЛНИ АВТОМОБИЛ ЗА 500 КИЛОМЕТРИ ВОЗЕЊЕ ЗА 15 МИНУТИ

0
509

Брендот за електрични возила Zeekr на кинескиот производител Geely претстави литиум-железо-фосфатни батерии (LFP) кои поддржуваат брзо полнење, тврдејќи дека се полнат за 15 минути за до 500 километри возење.

Во фабриката за батерии во сопственост на матичната група на Zeekr, Geely Holding во провинцијата Жеџијанг, компанијата во четвртокот објави дека нејзината лимузина 007 ќе биде првиот модел што ќе биде опремен со батерии кои можат да се полнат доволно за да возат до 500 километри за 15 минути, со електричен систем од 800 волти. Zeekr користеше никел-манган-кобалт (NMC) батерии од најголемиот светски производител на батерии, кинескиот CATL, за напојување на својот кросовер 001 и 009 за комунални возила.

CATL, исто така, лансираше батерии за брзо полнење кои ќе ги користи Li Auto во првиот целосно електричен модел на автомобил MEGA, давајќи му опсег на возење од 500 km, со време на полнење од само 12 минути.

Кинескиот ривал на Zeekr, Nio, кој исто така развива свои технологии за батерии, планира да го издвои бизнисот со батерии за да ги намали трошоците, објави Ројтерс.