КАКОВ ШОК ЗА ВМРОНИТЕ – КАКО САМО ИМ ГО НАЧУКАА БРАЌАТА РУСИ У ПИЧКУ МАТЕР ЕЈ, ЛЕВИЦА, ТЕТКА БИБЕРЧЕ , БАЧЕВ И КОМПАНИЈА БОЛНИ ИМА ДА ЛЕГНАТ ПОСЛЕ ОВА : ПУТИН И РУСИЈА ПРЕКУ НИВНИОТ ШЕФ НА ДИПЛОМАТИЈА МУ ГО ЧЕСТИТАА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА НА ЗАЕВ!!!

0
868

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград.

– Секогаш нагласувавме дека се залагаме за пронаоѓање договор за тој проблем, без мешање однадвор, без поставување на одредени вештачки услови. Говоревме дека ќе го поддржиме решението кое ќе биде во интерес на Грција и на Македонија и кое ќе има широка народна подршка. Се надевам дека договорот кој вчера беше објавен е токму таков, изјави Лавров на прес-конференцијата во Москва со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас.

Од своја страна, Коѕијас истакна дека надворешната политика на Грција е активна, демократска и повеќепланска. Според него, под овие услови, грчката влада го реши овој проблем со цел да се стави крај на долгогодишниот спор околу името.