КАКОВ ЕПСКИ КОПУК, КАКОВ АНТИТАЛЕНТ ЗА ПОЛИТИКА: Мицковски наместо да им честита на Заев и Димитров за датумот за преговори, он бара од нив оставки?!?!?!

0
1207

Зоран Заев во неколку наврати ни потврди дека се што ќе каже ќе излаже. Ова значи катастрофа за граѓаните на Република Македонија, рече лидерорт на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во „Само вистина“ за информацијата дека Македонија ќе ги почне преговорите за влез во ЕУ идната година.

-Зоран Заев во неколку наврати ни потврди дека се што ќе каже ќе излаже. Ова значи катастрофа за граѓаните на Република Македонија. Не само што ги распродаде државните и националните интереси, не само што го потпиша и се обиде да се ратификува ова капитулантско дело, сега гледаме дека бенефитот не е никаков. Цело време се обидуваше да ги манипулира чувствата на граѓаните и нивната свест. Ќе се обидат да создадат димна завес, невозможното да ви го прикажат за возможно, ќе се обидат да ни продаваат дека сега мед и млеко ќе почне да тече во државата – нагласи Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека Владата и Заев немаат ниту план, ниту визија како понатаму.

-Ова сега што се случи е уште еден дебакл на нашата дипломатија и најмалку што треба да се случи во овој момент е министерот за надворешни работи да си поднесе неотповиклива оставка – вели Мицкоски.