И ОФИЦИЈАЛНО ХАН, ВАЈГЛ, АХМЕТИ, ТАЧИ, ГРУЈО ПРЕНЕСЕНИ ЖЕДНИ ПРЕКУ ВОДА ОД ЗАЕВ : Заев – Нашите услови се јасни, нема пазарење

0
458

– Пропаднаа преговорите за разврска на политичката криза оти е неразумно и нелогично креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да орgанизира, подготви и спроведе предвремени избори..

zaev-intervju

Нашите услови се јасни, нема пазарење – рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за Алсат-М пред малку, откако од премиерот Груевски беше посочен како виновникот за пропаѓањето на денешните преговори во Брисел.

– Нашиот став е повеќе од јасен и ги аргументира во сите овие месеци нашите позиции. Груевски е подготвен сите да ги продаде. Да направи чекори, се да направи само тој да остане на чело на Владата. Ако имаме избори кои ќе ја изразат волјата на граѓаните, тој ќе го доживее поразот кој години досега го заслужува. Мора да се обезбедат услови за независни, фер и демократски избори – рече Заев меѓу другото.