И ЗА ОВА ЗАЕВ, КАТИЦА И СОРОС СЕ ВИНОВНИ : Се запалил автобус со кој жени се враќале од вмровскиот собир во Скопје

0
1023

Автобус со жени од Новаци кои се враќале од годишната конференција на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје се запалил на Плетвар, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Според очевидци од други возила кои застанале да помогнат жените бегале надвор додека возачот и кондуктерот се обидувал да го изгаснат огнот.

 Настанот се случил вчера вечер околу 20 часот кога автобусот сопственост на битолска превозна компанија запрел да качи патници за Битола, на кои претходно им се расипало комбето. Во тој момент во предниот дел од автобусот, во кабината за патници се појавил оган.

Жените панично излегле низ задната врата која за среќа возачот успеал да ја отвори.

Според првичните информации на САКАМДАКАЖАМ.МК, нема повредени патнички. Оганот брзо бил локализиран со противпожарните апарати од автобусот. Противпожарната бригада од Прилеп не била ангажирана.

Зад нив бил уште еден автобус со жени членки на ВМРО-ДПМНЕ од Битола. И тие излегле од автобусот да им помогнат на сопартијките.

МВР се уште нема објавено официјална информација за настанот.