ИТАЛИЈА ВО ДРАМА СО ПЕНАЛ РУЛЕТ ЈА СОВЛАДА АНГЛИЈА И СТАНА НОВ ЕВРОПСКИ ШАМПИОН

0
504

Италијанската фудбалска репрезентација предводена од Роберто Манчини испиша историја на „Вембли“, а истовремено ја фрли во очај цела англиска спортска јавност која се надеваше дека тимот на Саутгејт ќе стигне до својата прва европска титула.

Големото финале во Лондон не можеше да понуди поголема драма, бидејќи финалето замина во пенал завршница, во која како поснаодливи се покажаа Италијанците кои беа за нијанса посталожени и посигурни во навистина лошата серија. Во регуларниот дел, резултатот беше 1:1 со головите на Лук Шо и Леонардо Бонучи, но откако двата тима почнаа да играат претпазливо и повеќе да внимаваат на својот гол, стана јасно дека ќе гледаме пенали.

Во оваа фудбалсдка лотарија, изборот на Герет Саутгејт се покажа како исклучително лош, бидејќи двајцата играчи кои ги стави во 117-та минута како сигурни пеналџии, на крајот се покажаа како трагичари.

Маркус Рашфорд и Џејдон Санчо не беа воопшто загреани и не успеаја да го надитрат Донарума, но во петтата серија, не реализираше и младиот Букајо Сака кој беше добро прочитан од италијанскиот чувар на мрежата.

Берарди, Бонучи и Бернардески беа сигурни изведувачи, додека од англискиот тим, прецизни беа само Хари Кејн и Хари Мегваер. На овој начин, се спушти завеса на 16-то Европско првенство, на кое Италија стигна до својата втора титула, а Англија ќе продолжи да чека на голем трофеј и во иднина.