ИНФОМАКС : АКО МИЦКОСКИ КОАЛИЦИРА СО ЛЕВИЦА ЌЕ НАНЕСЕ НЕПОПРАВЛИВА ШТЕТА НА ПАРТИЈАТА!

0
525

-Кога ќе направиш секулитизација на одреден проблем, го издигаш на безбедносно, национално ниво, ти треба да добиеш некој политички поен, таа работа ја имаат работено и други пред Мицкоски. Нема позитивен бенефит ама јаден Мицкоски не знае како сега да се повлече, а да не биде губитник, вели Оливер Андонов во денешното гостување во Тешки муабети. – Што ако се случи внесување на Бугарите во Устав, а изгледа ќе мора да се случи, а и самиот тој знае дека ќе се случи па се нуди по амбасади. Мене тоа ми го посочија и во Брисел и ме прашаа дали е тоа можно.

Како ти како ВМРО-ДПМНЕ следиш левичарска партија како Левица? Сакам да го видам Апасиев повторно на дуел со мене, тој беше за шарени револуции, за едно, за друго, тој сега одеднаш се освести. Такви освестувања ве молам, со таква штета нанесена врз татковината… Умре комунизмот ако не знае, еве да му кажам. Капитализот не е по дифолт крадење и не треба да се лепиме на политиканти кои се наметнуваат како фактор над ВМРО-ДПМНЕ. Доколку Мицкоски во некоја негова варијанта, не дај Боже, се реши да оди во коалиција со Апасиев, тоа ќе значи катастрофа на ВМРО-ДПМНЕ, за среќа знам дека нема уште долго да се задржи на претседателската функција, смета Андонов кој за евентуалната широка коалиција вели дека Мицкоски сака по секоја цена да биде дел од власт.