Интервју на ФОКУС со Васил Гарванлиев, годинашниот преставник на ЕВРОВИЗИЈА: Заев ми рече -Пеј за својата земја, а не за политика!

0
230

Фокус: Кога минатата недела Националниот сервис МРТ ја извести јавноста дека вие ќе ја претставувате Македонија на Евровизија 2020, оние кои добро ве знаат ви честитаа со верба во вас, додека пак добар дел од јавноста праша – Кој е Васил Гарванлиев? Момчето кое во музичката ризница ни го остави детскиот хит ,,Марионка”, кое живееше и се занимаваше со музика долги години во Америка, а потоа и во Италија, кое настапи на иста сцена со Селин Дион, Енрике Иглесијас, Нели Фуртадо и многу други ѕвезди, а сепак за својот народ, недоволно познато. Со ваши зборови, кој е Васил Гарванлиев и што е она најважното, кое јавноста треба да го знае за вас, како за евровизиски претставник на нашата земја?

Гарванлиев: Пред се, сум горд Македонец кој по 22 години живеење на различни места се вратив дома со желба и визија да творам и пеам наша македонска музика.
Тоа што треба да се знае е дека сум борец, и дека како на повеќето кои живеат надвор од нашето родно место, патот не секогаш ни бил лесен.
Не сум изненаден што можеби за повеќето мојата работа е недоволно позната. Живеев и се образував надвор од тука повеќе од 22 години, завршив соло и оперско пеење на најпрестижните универзитети и фокусот ми беше опера.
Настпаував на најголемите музички сцени, учествував на светски познати фестивали и натпревари, и луѓето кои следат и слушаат таква музика ме знаат.
Евровизија за мене сега е супер можност да дадам се од себе како одбран глас да ве претставам во најдобро светло.

Фокус: Пред две години од Лондон се вративте во родната Струмица и продолживте со музичката кариера со промоција на песната ,,Ѓердан”. Дали сега можете да кажете дека не направивте грешка со враќањето назад, гледате ли некои позитивни промени овде, очекувате ли успешна кариера во својата земја?

Гарванлиев: Ѓердан беше првиот проект кој ме врати дома. Во меѓувреме пуштив втор сингл – Патувам, пеев на концертот на СОФ – Тоше трибјут, имав голем соло концерт со уште една нова песна – Мојата Улица во Струмица пред крајот на минатата година, и бев дел од евровизискиот тим со Тамара.
Во ниту еден момент не помислив дека направив грешка со моето враќање дома, напротив, спремам албум кој е скоро поставен и ќе биде објавен кон крајот на јуни. Верувам во нашата музика и нашите музичари, време е да слушнат за нас надвор од нашите граници.

Целото интервју на ФОКУС