ЗНАЧИ ОВОЈ ЗАЕВ Е ЗА НИКАДЕ : НАМЕСТО НА ГЕРО, МИЦКОВСКИ И НА ВМРОВЦИТЕ ДА ИМ ГИ КАЖЕ ПОЗИЦИИТЕ СО КОИ ЌЕ ОТИДЕ КАКО ПРЕМИЕР НА ЗЕМЈАВА ПРЕД БУГАРИЈА ТОЈ И ГИ ПРЕНЕЛ ПОЗИЦИИТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН

0
315

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Во разговорот, на кој присуствуваа и заменикот-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, премиерот изразил благодарност за пакетот за проширување и за позитивниот извештај на Европската комисија за нашата земја, со кои Брисел потврди дека Северна Македонија е подготвена за првата меѓувладина конференција за почеток на преговорите со ЕУ, информираат од владината прес-служба.

Заев ја информирал претседателката на ЕК и за тековните разговори со Бугарија и ги презентирал позициите на Северна Македонија.

Фон дер Лајен истакнала дека Брисел очекува позитивно решение како заеднички остварен резултат на сите страни за успешна интеграција на Северна Македонија во ЕУ.