ЗЕЛЕНСКИ ПРИСТИГНА ВО ЕЛИСЕЈСКАТА ПАЛАТА ВО ПАРИЗ НА СРЕДБА СО МАКРОН И ШУЛЦ

0
161

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна на аеродромот Орли во Париз, соопшти француската влада.

Зеленски на пистата беше пречекан од францускиот министер за одбрана Себастиен Лекорну.

Украинскиот претседател ќе се упати во Елисејската палата на средба со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, коj исто така вечерва пристигна во Париз.