ЗЕЛЕНСКИ ГО ПОВИКА НАТО ДА ПОМОГНЕ ВО УКРАИНА : АКО ИМАТЕ МОЌ, ИСПРАТЕТЕ НИ АВИОНИ ДА ГО ЗАТВОРАТ УКРАИНСКОТО НЕБО

0
415

Украинскиот претседател, Волдимир Зеленски одржа прес-конференција на која апелираше до Западот да му испрати воени авиони.

„Ако немате моќ да го затворите украинското небо, тогаш дајте ми авиони“, рече тој.

„Ако не снема нас, не дај Боже, следни ќе бидат Летонија, Литванија, Естонија“, додаде Зеленски.