ЗАЕВ УТРЕ ВО ТИРАНА НА СРЕДБА СО МЕРКЕЛ И ЛИДЕРИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН

0
211

Премиерот Зоран Заев утре на покана на германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја предводи владината делегација во Тирана.

Според агендата, Заев ќе присуствува на работната средба на канцеларката Меркел со лидерите на земјите од Западен Балкан, а во текот на попладнето заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе имаат билатерална средба со канцеларката Меркел.

Во рамки на еднодневната работна посета, планирано е премиерот Заев да го посети и Македонскиот културен центар во Тирана.