Заев: Сочувствуваме со граѓаните во Италија и подготвени сме да помогнеме

0
1005

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати телеграма со сочувство до претседателот на Р.Италија Серџо Матарела, премиерот Матео Ренци и граѓаните на Италија за жртвите од катастрофалниот земјотрес што се уште ја тресе земјата.

„Изразувам искрено и длабоко сочувство за стотиците жртви и повредени во еден од најсмртоносните земјотреси што ја погоди Република Италија, во име на граѓаните на Република Македонија, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и во лично име. Со големо жалење и загриженост ги следиме информациите за ситуацијата со големиот број настрадани, тешко повредените и потресите што не престануваат.

Ја споделуваме болката со семејствата кои загубија свои најблиски и нашите мисли и надежи се со граѓаните кои се борат за живот под урнатините и во болниците.

Со оглед дека во овие моменти приоритет е спасувањето на преживеаните, очекувам солидарност од широки размери сега, како и во надминувањето на разорните последици со огромни материјални штети. СДСМ е подготвена да помогне на Р.Италија во рамки на своите можности. Посакуваме брзо опоравување на повредените и стабилизација на природната непогода“.