ЗАЕВ ОСТВАРИ ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР СО ШЕФОТ НА ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, ДОБИ ОХРАНРУВАЊЕ ЗА РЕФОРМИТЕ И ПОДОБРУВАЊЕТО НА ОДНОСИТЕ СО СОСЕДИТЕ

0
1190

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев попладнево имаше телефонски разговор со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

Генералниот секретар на ОН, Гутереш, ги поздрави реформите што ги прави Владата, вклучително и позитивниот пристап на нашата држава во односите со соседите.

Позитивно е оценет Договорот со Бугарија, во којшто се гледа и придонес за односите меѓу соседите во регионот, освен како подобрување на билатералните односи  помеѓу двете држави.

Генералниот секретар, Гутереш, во име на ОН ги поддржа разговорите што се водат со Грција под покровителство на медијаторот Метју Нимиц. Тој оцени дека постои позитивна динамика и можност да се дојде до взаемно прифатливо решение.

Генералниот секретар на ОН, Гутереш најави дека ќе разговара и со грчкиот премиер Ципрас и рече дека ги охрабрува двајцата премиери и владите на двете држави да продолжат да работат во насока на решавање на долгогодишниот спор.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Заев, се заблагодари на генералниот секретар на ОН, Гутереш и за ангажманот на медијаторот Нимиц, кој долго работи на изнаоѓање взаемно прифатливо решение.

Премиерот Заев оцени дека Договорот со Бугарија ги подобри билатералните односи, и придонесе кон зголемување и на трговската размена меѓу двете држави, но даде и охрабрување да се влезе во надминувањето на проблемот што го има Република Грција со уставното име на Република Македонија.

Во телефонскиот разговор со генералниот секретар на ОН, Гутереш, премиерот Заев изрази надеж дека ќе се најде взаемно прифатливо решение и дека тоа ќе биде добро и за двете држави, но и за целиот регион.

„Да престанеме да се занимаваме со минатото и да работиме заедно за подобра заедничка иднина“, додаде премиерот Заев.

Премиерот Заев во разговорот се заблагодари за континуираната поддршка на Обединетите нации и УНДП во развојот на Република Македонија.