Заев од Куманово: Вечерва ќе се одлучува за идната стратегија на СДСМ, митинг на 17-ти ќе има, уште ,,бомби” ќе има!

0
514

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, заедно со генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, и со градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски, ги посети куќите од Диво Насеље каде викендов се водеа борби помеѓу полицијата и терористичката група.

zaevKumanovo-685x320

Претседателот на СДСМ беше пречекан со овации, а народот го поздравуваше со аплауз.

Заев рече дека дошол да го посети местото каде викендов се случуваа немилите настани и порача никогаш да не се повтори. Полициските сили, според него, професионално си ја завршија работата и биле крајно вниматели со народот.

На новинарско прашање за заклучоците од Советот на безбедност, Заев рече дека не било кажано ништо повеќе од тоа што е соопштено на јавноста. Тој рече дека „за една работа било излажано на Советот“, но не сакаше да го сподели тоа со јавноста.

– Според информациите што беа пласирани, полицијата осум месеци ја следела групата и имала информации за неа. Надлежните можеле да постапат поинаку и да спречат да не дојде до ова сценарио. Претседателот воопшто не бил информиран за сериозноста на акцијата и поради тоа заминал во Москва. На прашањата кои ги поставив, не добив одговор, освен дека тоа МВР ќе го соопшти – изјави Заев.

Заев рече дека ќе продолжи со „бомбите“ и дека партиските органи ќе заседаваат вечерва и ќе донесат стратегија како ќе бидат објавувани. Целата подготовка за митингот в недела се одвива непречено и до утре ќе се знае сè и околу неговата стратегија. Тој обвини дека целата ситуација во државата се искористила за некој да влезе во земјавата и да направи инцидент, а власта била зафатена за останување на власт и не превенирала, а можела сето тоа да го спречи.

Тој побара оставки од надлежните и формирање преодна влада која ќе има цел да организира избори.

11221301_696413483814498_4499111578436170091_n 11223653_950213518356284_3637596748851904337_n 11259529_950213448356291_415212151266090152_n

Извор: Мета