Заев: Никогаш не сум посочил оти други лица се виновни за случајот „Монструм“

0
658

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како случајот „Монструм“.

-Ако имав лица да посочам, од 2015 еве до 2021 година ќе ги посочев до сега. Никогаш не сум спомнал дека друго лице е виновно. Сум давал свои коментари, задршки и резерви за тоа што било соопштено во јавноста преку читање на пресудите, тогаш достапни на 183 страни, секогаш сум давал одговор транспарентно на новинарски прашања за тоа што сум го мислел. Но, секогаш сум кажувал дека последниот збор е на правосудството. Тие ќе кажат што имаат во врска со случајот – рече премиерот Заев на новинарско прашање

Тој појасни дека се она што го имал како информација го споделил со јавноста и го доставил до Обвинителството, а правосудните органи се тие кои преку истрагите и анализата на сите докази и аргументи и споредување со материјалните докази покрај аудио доказите ќе го имаат последниот збор преку изрекување на пресудите.

-Драго ми е што овозможивме преку доставување на илегално прислушувани материјали да се овозможи повторување на процеси со коишто преку нив се открива докрај самата вистина на случаите за кои имаше сериозен интерес во јавноста – вели Заев.