Заев: Ние ја внесовме земјата во НАТО, а Мицкоски не смогна сила ни да ракоплеска на исполнувањето на стратешкиот интерес

0
1157
Имам разбирање за голото политиканство и дека целите на Мицкоски не се интерес на државата и на сите граѓани и затоа цело време блокираат, бојкотираат, за на крајот да гласаат за ратификација за проктолокот за  на НАТО нагласи претседателот на СДСМ Зоран Заев на дуелот со првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.
Но, можам да замерам дека кога цела Северна Македонија апладауираше, целиот народ го поздрави членството во НАТО, аплаудираше, Мицкоски не можеше да смогме сили и да ракоплекса за тој свечен историски чин за исполнување на нашата стратешка цел, по ратификацијата на протоколот за членство во НАТО, му порача Заев на Мицкоски, додавајќи дека  граѓаните ја препознаваат циничноста на Мицкоски и таков ќе биде резултат на изборите.
Заев истакна дека од самостоноста сме определени за ЕУ и НАТО, но оваа влада на СДСМ имаше храброст, мудрост да се изјајдат решенија да ја доведат земјата да ја исполни својата страртешка цел.
Не беше далечна 2001. Кога мајки губеа свои деца, а сега членот 5 од договорот на НАТО ја гарантира безбедноста, стабилнсота, трајниот мир. НАТО тоа значи прогрес, повисок стандард, повеќе инвестиции, владеење на правото, истакна Заев.