Заев: Ако нема датум може нов мандатар да формира влада

0
471

Премиерот Зоран Заев вечерва откри дека е можно и нов мандатар да формира влада, доколку не добиме датум за почеток на преговори со ЕУ.

Тој во емисија за телевизијата 24 рече дека во игра се сите опции како враќање на мандатот, предвремени парламентарни избори, реконструкција на владата, но и друг наместо него да добие мандат за да формира влада.