Загина директорот на „Гугл“

0
939

daniel

Топ менаџерот на американската интернет компанија Google, Даниел Фрединбург загинал во саботата во лавината на Монт Еверест, којашто ја покрена силниот земјотрес во Непал.

Фрединбург беше одговорен за прашањата со приватноста во лабораторијата Google X, а исто така беше иницијатор за создавање на Google Street View, панорамски фотографии достапни за корисниците на мапите на Google. Тој на Еверест лично учествувал во искачувањето на врвот со камера со кои снимал за потребите на сервисот.

„Со голема тага ја објавуваме смртта на еден од членовите на нашиот тим., Даниел Фрединбург. Другите двајца членови на екипата се здобиле со повреди кои не се опасни по животот, во лавината која се урна врз логорот за време на земјотресот“, се вели во соопштението на компанијата „Jagged Globe“.