ЕКСКЛУЗИВНО, ЕВЕ ЗОШТО РЕЖИМОТ ОТВОРИ ВОЈНА СО ЗАПАДОТ: Екс началникот на петтата управа на УБК, Горан Грујовски ПЛАЧЕЛ, РИКАЛ како мало дете додека бил во притвор во Шутка, братучедите се уплашиле дека ќе пропее за се!

0
1314

Во потрагата на одговор за тоа зошто Груевски и ДПМНЕ повлекуваат потези кои значат продлабочување и комплицирање на политичката криза, Мактел дојде до интересни детали за тоа од каде произлегува стравот на режимот од работата на Катица Јанева.

Братучедите се во голема паника, стравот од можноста за лежење затвор за сите криминалии што ги имаат направено произлегува од „кршливоста“ и можноста да прозборат, односно да сведочат за сите гомнарии што ги имаат направено, сите оние за кои СЈО поведе истражан постапка и бараше мерка притвор.

goran_gruevski_so_lisici_pred_kola

Кога Катица Јанева го отвори случајот „Титаник“ за изборните манипулации и барањето на мерка притвор за Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, во дел од медиумите се појави информација дека Миле се заканувал дека доколку заврши во притвор „се ќе прозбори“ за да се спаси од длгогодишна робија. „Кршливоста“ на најблиските соработници и извршители на Грујо и Сашо се покажа и по покренувањето на истрагата „Тврдина“ за уништувањето на опремата за прислушување во УБК и одрдувањето мерка притвор за Горан Грујовски.

Мактел дознава од вработен во притворското одделение во истражниот затвор Шутка дека началникот на петата управа на УБК, Горан Грујовски, додека се наоѓал во притвор бил тотално морално паднат и хистерично плачел.

„Кога го донесоа Грујовски кај нас, во притворското оделение, беше целиот скршен, исплашен. Ситуацијата со неговата психолошка состојба од час во час се влошуваше, за во еден момент да почне да плаче на глас, и тоа траше цело време се до одлуката за негово ослободување и одење во домашен притвор“, сведочи за Мактел вработен во истражнитоо завтор во Шутка.

Додека Грујовски беше во притвор во Шутка, во јавноста се појавија информации дека Сашо Мијалков можел да биде забележам како со автомобил кружи околу истражниот затвор.

Нашиот извор, не можеше тоа да ни го потврди, ниту пак да го негира, но само ни рече дека Грујовски се чувствувал разочарано од тоа што Мијалков му ветил дека нема да дозволи тој да заврши во затвор за сите незаконски работи кои ги имал направено во служба на режимот.

Според ова, станува јасно зошто ДПМНЕ толку жестоко се обидува да го минира СЈО и мобилизира цела група на институции кои се под нивна контрола – почнувајќи од Иванов па се до Советот на јавни обвинителит. За може да се замисли, кој притисок Бате Саше го извршил врз Сваровски судството за замена на завтворскиот притвор со домашен притвор.

НАРОДЕ, братучедите се преплашени дека притоворот, судското процесирање на пријавите ќе ги доведе во ситуација некој од „нивните“ да застане како „заштитен сведок“ и во детали да реферира за сите криминалии. Затоа, не дозовлувајте да бидете жртви и учесници во овие последни очајнички обиди за спас на криминалците!