ЕКСКЛУЗИВНО: ДРАМА ВО ДИК – Ги барале „Тигрите“, Желките, ЕБР, барале АРМ да паркира БТР и тенкови пред зградата, за да им се гарантираат безбедноста, во спротивно нема да прогласат конечни резултати од изборите се плашеле од линч од ордите на ДПМНЕ!

0
10224

Одржувањето на утрешната седница на ДИК станува неизвесна. По денешната мобилизација на ордите од буџетски лебарки на ДПМНЕ од ДИК побарале од МВР да им се гарантира безбедноста со силни полициски сили, односно освен припадници на ЕБРД како гаранција на безбедноста барале да биде донесена и елитната специјална единица „Тигар“, придружена со оклопни возила.

Според нашиот извор, мнозинството од членови на ДИК јасно дале до знаење дека нема да има прогласување на конечните изборни резултати се додека не им биде гарантирана безбедноста од страна на зајакнати специјални единици.

Skoplje,130412. Petoro skopljanca su ubijeni jucer kod umjetnog jezera kraj Skoplja. Cetvorica ubijenih su mladici od oko 20 godina, a peta zrtva je sredovjecni mjestanin, ribic koji je najverojatnije ubijen jer je bio svjedok egzekucije mladica. Policija zasada nema osumnjicenih za ubojstvo. Prema nesluzbenim informacijama, svi su ubiejni hitcima u glavu. Mjestani iz skopskog sela Radisani, odakle su ubijeni mladici, danasu su blokirali autocestu kod Skoplja protestirajuci zbog ubojstva, za koje okrivljuju lokalne Albance. Za smirivanje tenzija MUP je poslao specijalne postrojbe koje trebaju spreciti vece nemire. Na udaru prosvjednika bili su i novinari koji su prijetli kamenjem i razbijanjem kamera. Na fotografiji: specijalna policija. Foto: Maja Zlatevska / CROPIX
vmroprotesti-dik-4

Ова барања уследуваат по најавите дека ДПМНЕ веќе има на „готовс“ свои орди од потрчковци и слуги да дојдат во Скопје и да протестираат пред ДИК, односно дури и да ја запалат зградата на комисијата доколку се уважат приговорите на СДСМ и БЕСА.

Извор : Мактел.Мк