ЕКСКЛУЗИВНО : Груевски ,членови на ИК и моќници ќе заседаваат денес после полноќ

0
452

Груевски и членови на ИК како и моќници ќе заседаваат денес после полноќ. Се спрема специјален состанок на Груевски со неговите оваа вечер.Кружат информации дека на состанокот ќе присустуваат сите најпроверени луѓе на Груевски ,а дел од нив ќе бидат и запознаени со плановите на Груевски за преодна влада.

dpmneuniverzalna

Нервозата во партијата е толку голема да видните членови и функционери сакаат да присустуваат или да имаат релевантни информации што ќе се дискутира и што носи иднината па до каде се тие во оваа мешаница во партијата. Дознаваме дека Протуѓер дал последни препораки до Курири и останатите медиуми како да се однесуваат по извештајот на Прибе денес после 20 часот и да пробаат да го претстават дека е во нивна корист за да го смират или излажат членството.

Додека трае ова замајување на членството функционерите од ВМРО-ДПМНЕ и не сите туку од специјална листа на Груевски и Мијалков се очекува да заседаваат до рани утрински часови. Тензиите во партијата се многу големи после информации дека истрагата со Швајцарските сметки заминала во за нив неочекуван и несакан правец. Од Брисел денеска нивните лобисти во ЕУ дознале дека за извештајот на Прибе посебен интерес пројавиле и претставниците на Израел во Европската Унија.

Хаосот кај функционерите и министрите на ВМРО-ДПМНЕ е се поголем. Груевски денес на прославата во колуарите добивал критики како тоа успеал да не се договори со Заев и како не предвидел дека бомбите ќе имаат ваква импликација по нивното владеење.

Груевски ќе не прати сите Идризово заради неговата суета изјавувале високи функционери од партијата кои знаеле за полноќната денешна средба но небиле на списокот на поканетите.