ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ ЗА УБИЕНИОТ КОСТА КРПАЧ: Жена му работела во ДБК, на негова фирма легнувале парите од Израелците за аферата за митото кое го откри Заев, негов бил порталот Нетпрес!

0
7132

Коста Крпач последен пат беше актуелен кога Иванов ја објави масовната аболиција. Неговото име се најде во Службениот весник, одлука број 2097.

Прв е на листата од тројца помилувани, зад него се Владислав Стајковиќ и Христијан Панев. Од Специјалното обвинителство не објавија ниту по аболицијата ниту денеска по самоубиството каква предистражна постапка се води за Крпач.

Но трите имиња на овој список на Иванов се поврзуваат со бомбата број 15, односно со набавката и митото за израелската опрема за прислушување.

Крпач е директор на фирмата Финзи на која легнувале пари за зделката со израелската опрема, а која исто така се води како сопственик на агенцијата Нетпрес.

Неговата сопруга работела во ДБК која исто е поврзана со аферата со изрелците.

Тој е академски сликар и  се води како директор на компанијата „Финзи ДООЕЛ“ која сега е сопственик на веб-порталот „Нетпрес“.

kosta krpac 1

Порталот на Вечер јавува дека тој измиантиoв период одел на психијатар и бил под голем стрес поради истрагите на СЈО.

Еве што пишува Вечер:

vecer krpac

Но ние мислиме дека ова е спин на Вечер и Латас, мислиме дека се работи за класична егзекуција! Затоа тој пукал кон комбето за да даде на знаење дека ќе се брани по добиените сигнали дека му се спрема убиство. Можно е да е убиен и од самата полиција!!!