ЕВЕ ГИ ВИСТИНСКИТЕ ДЕМОХРИСТИЈАНИ НА ВМРО-ДПМНЕ : ПЕДОФИЛОТ ОД КАРПОШ – ПРВ БРАТУЧЕД НА САШО ЛАЗАРЕВСКИ ,претседател на Советот на Општина Карпош од редовите на ВМРО-ДПМНЕ!

0
2048
До редакцијата на Centarnews.net пристигнаа информации за непознатиот човек кој силуваше 12-годишно девојче во гаража близу Млечниот ресторан во скопската населба Карпош, ќерка на познатата актерка Весна Петрушевска. За силување не треба да се молчи затоа објавуваме, правдата мора да биде задоволена!
2ab1aec3c713ae7f7043b02de2f44be9_L
Насилникот, чие име е Вањо Лазаревски на возраст од 43 години, му е одреден едномесечен притвор. Педофилот Вањо Лазаревски е школски другар на Јанко Тренкоски, поранешниот сопруг на Весна Петрушевска, а а долгогодишното познанство педофилот го злоупотребил бидејќи девојчето го познавало.
Вања Лазаревски познат член на ВМРО-ДПМНЕ, познат провокатор во Карпош за што најзаслужен е неговиот прв братучед Сашо Лазаревски, контроверзниот претседател на Советот на Општина Карпош од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Според информациите Сашо Лазаревски се обидувал по партиски канали да го „среди“ случајот, препознатлив по неговиот стил. Силувањето следело откако девојчето возејќи велосипед во населбата, во еден момент застанало до Вања Лазаревски кој одлично го познавала и од него побарало 20 денари. Вања и рекол дека ќе и даде, но ако со него дојде до блиската гаража. Верувајќи му девојчето тргнало со него. Наместо 20 денари, „дарежливиот“ човек и дал 500 денари и потоа брутално ја силувал во гаражата. На заминување и се заканил да не кажува никому ништо.
Во општеството треба да се зборува за случаите на полови напади, бидејќи на тој начин и самите жртви и нивните семејства би можеле да се охрабрат да го пријават случајот, да ја побараат соодветната помош наместо да молчат и да кријат во себе. Домашното искуство со вакви кривични дела, според предметите кои биле примени во скопскиот Кривичен суд во 2015 и во 2016 година, покажува оти најдолгата определена затворска казна изнесува и до десет години. Имено, во тој период за кривичното дело полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години во Основниот суд Скопје 1 биле примени 11 предмети, а досега се решени седум.
Извор : ЦентарЊуз