ДУИ утре ќе одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети се соочува со бунт на потпретседателите и притисок од тројца пратеници да не коалицира со Груевски

0
823

ДУИ е неединствена по прашањето за коалиција со Груевски. Таборот на Ахмети не сака да го менува Груевски, додека таборот на потпретседателите може да биде голема пречка во остварувањето на амбициите на долгогодишните коалициски партнери повторно да прават влада. 

Утре вечер, кога треба да се состане Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ), партијата ќе одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, дознава НОВА. На ова ќе му претходи состанок на потпретседателството на ДУИ кој што ќе се одржи денеска во Мала Речица во седиштето на ДУИ. Извори за НОВАТВ во партијата велат дека се очекува потпретседателите да останат на своите претходни ставови – дека не смее да се случи коалиција со Груевски.

Повеќе детали може да прочитате ОВДЕ