ДРАМАТА „УСТАВНИ ИЗМЕНИ“ СЕ ЗАПЛЕТКУВА : АХМЕТИ ПРЕГОВАРА СО ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО, САКА ДА ГО ВРАТИ И ГРУЕВСКИ НАЗАД?!

0
802

Процесот за уставните измени засега останува заглавен, но политичките актери во меѓувреме не мируваат.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги активира старите пријателства со некогашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ, а во игра се неколку опции како би се развивал процесот понатаму.На мапата на можности повторно се појавува и поранешниот премиер Никола Груевски

Пишува Катерина СМИЛЕВА БОЖИНОВСКА

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК