ДОСЕГА НАД 500 РЕГИСТРИРАНИ ЗАГИНАТИ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

0
565

Бројката на загинати во Турција и Сирија надмина 500 по силниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја потресе јужна Турција рано утринава.

Најмалку 284 луѓе загинаа, а повеќе од 2.300 се повредени во Турција, изјави потпретседателот на земјата Фуат Октај.

Во Сирија загинаа најмалку 237 лица, а 639 се повредени, објави сириската државна новинска агенција САНА, цитирајќи официјален претставник на Министерството за здравство.

Вкупниот број на загинати низ Турција и Сирија сега е најмалку 521.

Земјотресот е еден од најсилните што ја погоди Турција во повеќе од 100 години и предизвика потреси низ целиот регион, уривајќи згради и истрчајќи ги жителите да истрчаат на улиците.

Повеќе од 1.700 згради беа оштетени во 10 турски градови, рече турскиот потпретседател