ДОПРВА ПОЧНУВА НОЌНАТА МОРА ЗА ТАЈФАТА НА ГРУЈО: Висок претставник за ЕУ за Вол стрит журнал: ЕУ ќе спроведе санкции за Груевски и високи функционери на ДПМНЕ ако не се повлече помилувањето!

0
568

Висок претставник на ЕУ изјави дека доколку не се повлече аменестијата, западните земји ќе се однесуваат поагресивно во однос на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски и други високи македонски функционери, пренесува „Либертас“.

Како дел од можните сакнци се размислува за забрана за патување во Шенген зоната на ЕУ за високи македонски политичари, повлекување  на помош за бегалската криза, како и запирање на поддршка на кандидатурата на земјата за членство во ЕУ и НАТО – пишува Вол Стрит журнал.