ДОЛГО Е РАЧЕТО НА ДВОЈЧЕ : СЈО со нови докази за случајот „Транспортер“, осомничените фирми повоторно лапаат тендери од општина Битола за превоз на ученици!

0
822

Специјалното јавно обвинителство има нови докази во случајот со превоз на ученици, „Транспортер“, во кој првоосомничен е градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, брифираат од ова обвинителство за „Мета“. Според информациите до кои дојдовме, СЈО има испратено триесетина нови барања за увид во документацијата во училиштата во Битола, Министерството за финансии, осомничените превозници…

Најголемите манипулации, според СЈО, се правени со тендерите во 2009 и во 2011 година. Според Законот за превоз, пак, забрането е да се меша општински превоз со превоз на ученици.

transport-opstina-bitola-meta

СТАРИ ПРЕВОЗНИЦИ – НОВИ ТЕНДЕРИ

„Мета“, исто така, дојде до сознанија и дека речиси сите фирми кои се обвинети за малверзации со училишниот превоз во Битола, во случајот „Транспортер“, кој го отвори Специјалното јавно обвинителство во април годинава, повторно добиле тендер за превоз на ученици во општината.

Парадоксот да биде поголем, пак, истиот ден кога СЈО информираше за случајот „Транспортер“, во кој се отвори истражна постапка против 22 лица, поради постоење на основано сомневање дека сториле кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, две од осомничените фирми за криминал добија две нови линии за опслужување во општина Битола.

Општина Битола одлучи „Џем турс“ и „Боби  турс“ да се превозниците што ќе ја опслужуваат новата линија број три, што ќе поминува покрај делот од градот наречен Мал Париз како и во горниот дел на Битола кај болницата „Плодност“, а ќе кружи по булеварот до местото наречено Дулието и обратно.

Целиот текст ОВДЕ