ДОБРО Е, КОНЕЧНО ЌЕ СЕ СПАСИМЕ ОД ОВА ЗЛО НА 21 ВЕК : На Скопскиот аеродром пристигнаа првите вакцини на АстраЗенека – Филипчче : Од среда ќе почне масовна имунизација каде ќе се вакцинираат најпрво лицата над 75 години

0
621

Првата пратка со вакцини „АстраЗенека“ за државава преку Ковакс механизмот пристигна изутринава пред осум часот на Меѓународниот аеродром Скопје.

Најавени се обраќања на министерот за здравство Венко Филипче и делегација со членови на дипломатскиот кор во РСМ, преставници на СЗО, УНИЦЕФ и регионалната канцеларија на ОН.

Со 24.000 вакцини „Астра зенека“ се очекува в среда да почне масовната имунизација на населението во државава. Со нив ќе бидат опфатени лицата над 75 години.