Директорката на битолската болница по новиот потврден случај на Ковид-19: Жално и срамно е да се собираат политички поени врз грбот на здравствените работници

0
268

ЈЗУ Клиничка болница-Битола денеска ги демантира и осуди информациите на социјалните мрежи во врска со третманот на пациенти и начинот на справување со Ковид-19, кои според директорката на болницата, Билјана Гагачовска се со цел да се шири паника и собираат политички поени.

За жал, изјави Гагачовска, некои од колегите социјалните мрежи ги гледаат како поле од кое треба да добијат аплаузи врз грбот на професијата што ја одбрале и да ја погазат заклетвата која ја дале, наспроти примарната улога за справување со пандемијата.

– Жално и срамно е да се собираат политички поени врз грбот на здравствените работници кои во овој момент пожртвувано работаат и затоа сакам да дадам целосна слика во врска со хоспитализиран пациент и за кој синоќа добивме потврда дека е позитивен на Ковид-19. Имено, во болницата беше хоспитализиран пациент, битолчанец со симптоматологија од психијатриско потекло. При влезот во болницата кај пациентот не беше регистрирана зголемена телесна температура и првично беше хоспитализиран во психијатриското одделение заради згрченост на мускулите, а по извршен лекарски преглед и анализи, пациентот заради сложена здравствена состојба беше префрлен во Интерно одделение и во посебно изолирана болничка соба. Контакт со пациентот имаа еден лекар, четири медицински сестри и еден болничар. На 11 април беше земен тест од пациентот за проверка, а доцна синоќа стигна резултат дека пациентот е позитивен на Ковид-19. Од синоќа пациентот е во Инфективното одделение при Клиничка болница-Битола и е во добра општа здравствена состојба, изјави Гагачовска.

Од Клиничка болница-Битола информираа дека со работата на синоќешната лекарска екипа воедно заврши ротацијата од 14 дена активна работа, а денеска почна со работа втора екипа која во изминатите 14 денови беше дома, односно не доаѓаше на работа.

– Во моментов под медицински надзор се лекарите кои имаа контакт со пациентот во ургентна медицина, лекарскиот тим што го третираше пациентот на психијатриското одделение и лекарскиот тим што имаше контакт со пациентот во интерно одделение, потврди Гагачовска.

На Инфективно одделение во болницата, како што беше истакнато, покрај пациентот кој синоќа беше сместен, се лекуваат и осум други пациенти и сите се стабилни.