Денеска се регистрирани 165 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 6787, оздравени се 128 пациенти – починати се 7 лица

0
638
Почитувани,
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, Гостивар-14, Пробиштип -4, Македонски Брод-1, Кичево-2, Ресен-5.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје-97, Штип-11, Тетово-3, Велес-2, Битола-2, Струмица-1, Ресен-11, Неготино-1.
Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино.
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починат е пациент (55г). Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти (68г) и (63г).
Во болницата во Кавадарци почина пациент од Неготино (56г), во болницата во Кочани пациент (56г).  Во Куманово се починати двајца пациенти на возраст 71г и 79г.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3583. Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•    Скопје 3280, активни 1983
•    Куманово 784, активни 232
•    Дебар 103, активни 51
•    Штип 365, активни 160
•    Прилеп 274, активни 48
•    Тетово 743, активни 406
•    Струга 245, активни 147
•    Велес 189, активни 40
•    Битола 57, активни 21
•    Охрид 190, активни 161
•    Кавадарци 21, активни 15
•    Гостивар 143, активни 84
•    Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•    Струмица 16, активни 9
•    Крива Паланка 15, активни 9
•    Радовиш 4, активни 0
•    Крушево 7, активни 4
•    Кочани 73, активни 20
•    Пробиштип 24, активни 15
•    Демир Хисар 2, активни 1
•    Македонски Брод 6, активни 4
•    Пехчево 6, активни 3
•    Берово 3, активни 1
•    Валандово 6, активни 2
•    Виница 3, активни 0
•    Делчево 1, активни 0
•    Кратово 4, активни 1
•    Свети Николе 34, активни 30
•    Кичево 40, активни 34
•    Ресен 116, активни 91
•    Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 1454 теста се преку: ИЈЗ –768, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –98, Биотек –90, МАНУ -180, Жан Митрев (Филип Втори) -143, Судска медицина-11,  Систина  со PCR метода -108, ЦЈЗ Битола-56, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 18 нови, вкупно хоспитализирани се 130 пациенти. На респираторна машина се 9 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 40 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 91 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
•    Чаир – 424
•    Аеродром – 154
•    Бутел – 163
•    Гази Баба – 193
•    Центар – 143
•    Карпош – 167
•    Сарај – 148
•    Кисела Вода – 121
•    Ѓорче Петров – 113
•    Студеничани – 113
•    Шуто Оризари – 90
•    Арачиново – 54
•    Илинден – 32
•    Петровец – 16
•    Чучер Сандево – 19
•    Сопиште – 14
•    Зелениково-6
•    Странец – 2
•    Нераспределен- 11