ДА БЕШЕ ЗАЕВ ДИКТАТОР, ОВОЈ НАМЕСТО ФАРМА СО КОЗИ НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ И СУБВЕНЦИИ ОД 100 000е ЌЕ ЛАПАШЕ БУБАШВАБИ ВО ТЕМНА ЗАНДАНА: Неделковски доби ослободителна пресуда како обвинет за ширење на говор на омраза

0
866

Водителот Миленко Неделковски денеска во Кривичниот суд беше прогласен за невин, односно доби ослободителна пресуда, а му се судеше за ширење на говор на омраза, поради коментари на фејсбук поврзани со пожарите во Грција.

-За случајот „Миленко“ на кое рочиште беа дадени завршни зборови и беше донесена ослободителна пресуда, информираше Коалицијата „Сите за правично судење“.

Неделковски кривично се гонеше за ширење расистички и ксенофобичен материјал, во врска со неговиот коментар на социјалната мрежа Фејсбук каде што според обвинителството, се сител на пожарите во Атика, Грција. Според поднесениот обвинителен предлог му се закануваше казна затвор од една до пет години.

Фејсбук статусот поради кој е му беше поднесено обвинението, предизвика осуда во јавноста поради, како што се наведуваше, неговата нечовечност и немање емпатија за жртвите во Атика.

Оваа пресуда е уште еден крунски доказ дека Заев не само што не е диктатор туку е и ептен либерален демократа, човекот што секој ден го колне и плука во емисии шета слободен, има фарма на државно земјиште и плус зема субвенции од стотина илјади евра за чување кози со неговиот брат Радко на чие име се водат сите автомобили и сиот имот на Миленко па никој не може од него да наплати ниту оштета по тужба за клевета.

Да беше Грујо на местото на Заев, оваа свиња вмровска сега ќе лапаше бубашваби во некоја темна зандана, нити кози нити фарми ќе видеше, само ќотек и затвори ќе му беа пред очите…