ДАНИЕЛ МИТРОВ ОД ГЕРБ : НЕ ВЕРУВАЈТЕ НА СЕ ШТО ЗБОРУВАМЕ

0
455

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме. Така, пратеникот на бугарската партија ГЕРБ, Даниел Митов, за Нова ТВ ги коментираше зборовите на Бојко Борисов дека ќе поднесе оставка како лидер на партијата доколку политичката сила „се помести од позицијата“ откако собранието одлучи да одбие увоз на руска нафта.На крајот, парламентот конечно одлучи рафинеријата на рускиот „Лукоил“ во Бургас до 1 јануари да извезува горива од руската нафта, а суровината да ја увезува до 1 март.

Според Митов, ова е тема која не е на дневен ред, иако дерогирањето го посочи како врвен приоритет на парламентот по усвојувањето на измените на Уставот. Тој изрази уверување дека по стопирањето на увозот на руска нафта нема да има поскапување на горивата.За поранешниот министер за надворешни работи, актуелната администрација за поделба на премиерската функција со коалицијата ПП-ДБ во два мандати по девет месеци е постигната со „егзотична формула“ и според него, во одреден момент ќе треба да се ревидира.

Според него, логично е лидерите на партиите да влезат во извршната власт, за да може да се носи одговорност.