Груевски лично ја водел и следел акцијата на специјалците против демонстрантите на 5-ти Мај пред Владата?!

0
1256

Акцијата за разбивање на протестите на 5-ти мај, според извори од МВР, ја следел и водел лично Груевски кој во нокните часови не заминал дома туку во салата со монитори каде биле вклучени безбедносните камери од настаните пред Владата на Илинденска број 2, пренесува порталот Либертас.

mia 22

Протестите на 5-ти мај кои беа предизвикани од револтот на граѓаните кој го предизвикаа прислушкуваните разговори кои ги објави Зоран Заев – по кои јвноста беше соочена со вистината за сокривањето на убиството на Мартин Нешковски.

Одлуката Јанкуловска да повика провладини телевизии и даде изјава – реакција за објавената бомба за смртта на Мартин Нешковски, била на сугестија лично на премиерот, во обид да ги смири тензиите кај граѓаните предизвикана од начинот на кој власта меѓу себе го коментира убиството и прави план како да го скрие  од јавноста ,давајки и предност на партиската прослава на ВМРО-ДПМНЕ за паламентарната изборна победа.

Протестите од мирни во текот на нокта прераснаа во насилни и брутална интервенција на полициските специјалци.

Целиот текс може да го прочитате ОВДЕ