ГРУБИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО НОВИОТ БРИТАНСКИ АМБАСАДОР, МЕТЈУ ЛОСОН

0
313

Grubi priti në takim ambasadorin e ri britanik, Matthew Lawson
Shkup, 21 Shtator – Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe Ministër për Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, sot ka pritur në takim Matthew Lawson, ambasador i ri i Britanisë së Madhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Fillimisht, Grubi i dëshiroi punë të suksesshme në mandatin e ri si dhe shprehu ngushëllimet e tij me rastin e vdekjes së mbretëreshës Elizabeta e II-ë.

Në takim u konfirmua miqësia mes dy vendeve si dhe vazhdimësia e bashkëpunimit në sferën ekonomike, në mbrojtje si vende partnere të NATO-s, në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, si dhe në proceset reformuese.

Ambasadori Lawson uroi Grubin për ecurinë e procesit integrues të vendit dhe fillimin e negociatave me BE-në, duke theksuar se do të vazhdojë mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për realizimin e synimeve strategjike siç është anëtarësimi i plotë në Bashkimin Europian.

Në takimin me ambasadorin Lawson u konstatua se politikat e fqinjësisë së mirë japin rezultate dhe hapin perspektiva të reja jo vetëm për vendin por edhe për mbarë rajonin dhe se Qeveria është e fokusuar në sigurimin e një jete më të mirë për qytetarët përmes zbatimit të vlerave europiane.

Në lidhje me ndryshimet kushtetuese, u tha se të gjitha subjektet politike në vend duhet të tejkalojnë interesat partiake për të realizuar plotësisht qëllimin strategjik – anëtarësimin e plotë në BE, që është e vetmja rrugë e drejtë nga e cila nuk ka kthim prapa.

Gjithashtu, u bisedua edhe për sfidat në fushën e energjisë dhe për çështje të tjera aktuale nga rajoni e bota të shkaktuara nga Pandemia dhe lufta në Ukrainë.

***

Груби оствари средба со новиот британски амбасадор, Метју Лосон

Скопје, 21 септември – Првиот потпретседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денес оствари средба со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија во Република Северна Македонија.

Груби му посака успех во новиот мандат и му изрази сочувство за смртта на кралицата Елизабета II.

На средбата потврдено е пријателството помеѓу двете земји и унапредувањето на соработката во економијата, одбраната како партнерски држави во НАТО, во борбата против криминалот и корупцијата како и натамошните реформски процеси.

Амбасадорот Лосон му честита на Груби за евроинтеграцискиот напредокот на нашата држава како и почетокот на преговорите со ЕУ, воедно истакна дека ќе продолжи поддршката од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели како што е полноправното членство во Европската Унија.

На средбата со амбасадорот Лосон, констатирано е дека политиките на добрососедство даваат резултати во перспективите не само на земјава туку и на целиот регион, а Владата е насочена кон обезбедување на подобар живот за граѓаните, преку примена на европските вредности.

Во врска со уставните измени, истакнато е дека сите политички субјекти во земјава треба да ги надминат партиските интереси со цел целосна реализација на втората стратешка цел – полноправно членството во ЕУ, што е едиствениот исправен пат од кој нема враќање назад.

Исто така, разговарано е и за надминување на предизвиците во енергетската област и за други актуелни прашања од регионот и светот предизвикани од ковид пандемијата како и војната во Украина.