Германскиот ФАЦ: Ѓорге Иванов – сервилен претседател без идеи и амбиција!

0
723

Германскиот ФАЦ денеска објавува портрет на македонскиот претседател во кој го опишува Иванов како „најнерелевантниот претседател во историјата на Македонија“.

„Кога македонскиот претседател ќе каже нешто, тоа не значи и дека имал нешто да каже“, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг во денеска објавениот портрет за македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Во него, Иванов се портретира како политичар „без идеи и амбиции“ кој, за разлика од неговиот претходник Борис Трајковски, повеќе „сака да отвора мостови и фестивали за колбаси“ отколку да ја претставува земјата во странство.

ФАЦ натаму пишува:

„Кога владејачката македонска конзервативна партија ВМРО (ДПМНЕ) во 2009-та го номинираше, дотогаш во земјата малку познатиот, професор Ѓорге Иванов за кандидат за претседател, секој во Скопје знаеше кој стои зад него: премиерот Никола Груевски, кој како лидер на ВМРО беше најмоќниот човек во државата, сакаше сервилен претседател без сопствени политички идеи и амбиција- повеќе како уставна декорација. По седум години на власт може да се каже: Иванов не го разочара Груевски. Во меѓувреме во својот втор мандат, тој до неодамна беше сметан за неважен од страна на сите политички партии.

Роден во 1960 во Валандово, место оддалечено половина час возење од грчката граница, Иванов студирал право на Универзитетот Кирил и Методиј во Скопје а потоа и предавал на истиот, пред да стане „најнерелевантниот претседател во историјата на Македонија“, како што вели еден новинар во Скопје.

Притоа, оваа земја меѓу Србија и Грција познаваше и претседатели од формат. Незаборавен е Борис Трајковски кој загина во авионска несреќа во БиХ, личен пријател на Џорџ Буш, кому му успеа да придобие важни пријатели за Македонија низ цела Европа, како што за последен пат покажа и неговиот погреб. Иванов повеќе се фокусира на домашен терен, отвора мостови, фестивали на колбаси или училишни натпревари и обично не пројавува љубопитност за странски држави.

Целиот текст ОВДЕ