ВУЧИЌ : ОДЛУКАТА Е ДОНЕСЕНА – ИСПРАЌАМЕ БАРАЊЕ ЗА ВРАЌАЊЕ НА СРПСКАТА ВОЈСКА НА КОСОВО

0
526

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по седницата на Владата изјави дека  е донесена одлука,базирана на  резолуцијата 1244. на Советото за безбедност на ОН, барањето за враќање на српските безбедносни сили вечерва да се достави во електронска форма, а утре до командантот на КФОР,Одлуката е донесена едногласно, вели Вучиќ, додавајќи дека  оваа одлука  ќе ги намали тензиите на северот на Косово.

Премиерот на косовската влада Аљбин Курти денеска во Прага поднесе барање за членството на Косово во  ЕУ, што дополнително ги зголеми тензиите меќу Белград и Приштина.