ВУЧИЌ НА СРБИЈА И ДОНЕСЕ МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ ПО ПОВОЛНИ УСЛОВИ ПО ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО ОАЕ ЗА ВРЕМЕ НЕГОВАТА ПОСЕТА ВО АБУ ДАБИ

0
565

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на вториот ден од посетата на Абу Даби, имаше официјални разговори со претседателот на ОАЕ, шеикот Мухамед бин Зајед, а фокусот беше ставен на енергетската, воената и економската соработка.

Вучиќ на почетокот на своето обраќање истакна дека ОАЕ високо ја почитува Србија, нивната независност и ставовите на земјата, и потенцираше дека „секогаш кога е тешко, можеме да се потпреме на ОАЕ“.

– Она што е важно за нас – Белград на вода, многу инвестиции, но она што е најважно, секогаш кога е тешко можеме да се потпреме на Емиратите. Претседателот на ОАЕ е еден од најмоќните луѓе во светот. Не дека има големи интереси во Србија, но ја почитува Србија, поради неговата правичност и независност во одлучувањето. Секогаш кога ќе стане тешко, можеме да се потпреме на ОАЕ. Денес кога имаме корона, некако сме навикнати да живееме со неа. Во 2014 година, кога финансиите беа тешки, кога почнавме со мерки за фискална консолидација, а потоа не можевме да се задолжуваме, шеикот Мухамед ни помогна. Така е и денес. Јас сум му благодарен за тоа. За да не ги трошиме парите што ги имаме сега, а треба да купиме гас, струја… немаме проблем со тоа, многу ни помогна и заштедивме многу пари и ова се работи кои не ги заборавате на твоите пријатели. Промена ќе има. Сега можеме да продадеме три пати повеќе производство отколку што имаме. Сите сакаат да купат муниција и сето тоа го правиме со Емиратите. Сега одиме да го посетиме споменикот, поминавме 15 часа во Емиратите. Да не зборуваме дека доаѓаат Макрон, Шолц… Секој глас, поддршка и помош што може да го добиете… Сето тоа значи многу – рече Вучиќ.

Тој исто така посочи дека министерот Синиша Мали потпишал важен договор, според кој добиваат една милијарда долари под неверојатни услови, посочува претседателот.

– Практично е подарок – рече Вучиќ.

Запрашан да коментира како Хрватите се единствените кои не му дозволуваат да положи цвеќе во Јасеновац, претседателот рече дека никогаш нема да можат да ја негираат вистината за Јасеновац.

– Нивните лаги и бескрупулозност беа разоткриени, а тоа покажува дека добро ја завршивме работата. Секогаш во главата ми се зборовите на владиката Серги: „Додека го распнуваат Вучиќ, знам дека направил нешто добро за својот народ!“ Никогаш нема да ја негира вистината за Јасеновац – рече Вучиќ.