ВО КУМАНОВСКА РЕЧИЦА ТЕПАЧКА ПОМЕЃУ ПОЛИЦИЈАТА И ЖИТЕЛИТЕ ПРОТИВ ЗАКОПУВАЊЕ НА МРТВИ СВИЊИ

0
518

Инцидент во селото Речица кај Куманово. Жителите се судрија со полицијата откако претходно не дозволија да поминат камиони на Агенцијата за храна и ветеринарство во кои имаше свињи умрени од болеста африканска чума, пренесува Алсат.

Имено, тие требало да бидат закопани во атарот на селото, на што граѓаните се спротивставиле. Неколку лица биле приведени.