ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЕКВАДОР – БЕГСТВО НА ВОДАЧ НА КРИМИНАЛНАТА ГРУПА, ВООРУЖЕН НАПАД ВО ТЕЛЕВИЗИЈА, СУДИРИ НА УЛИЦИТЕ

0
304

Во Еквадор почна двомесечна вонредна состојба по бегството на озлогласениот водач на банда од затвор со максимална безбедност.

Во меѓувреме, вооружени напаѓачи упаднаа во студиото на националната телевизија, по што беа уапсени. Иако не е потврдено дека двата настани се поврзани, претседателот на Еквадор најави дека сега има внатрешен вооружен конфликт во земјата и повика на мобилизација на вооружените сили за извршување на „воени операции за неутрализација“.

Плашејќи се од нестабилност, перуанската влада нареди итно распоредување на полициски сили на границата.

Високата стапка на криминал на улиците на Еквадор и воведувањето вонредна состојба речиси и да не е вест, а убиството на претседателскиот кандидат во таа земја што се случи пред неколку месеци, за кое е одговорна една од многуте банди, е само увертира за ескалацијата на насилството.

Се започна кога група вооружени мажи упаднаа во телевизиско студио во Гвајакил додека се емитуваа централните вести. Напаѓачите биле вооружени со пиштоли, пушки, митралези, гранати и динамит, а на видеата кои кружат на социјалните мрежи се слушаат како вработените молат да не бидат убиени.

Додека напаѓачите биле во студио, камерите снимале, а една жена извикувала: „Не пукај, те молам, не пукај“, а се слушале и врисоци и офкања.

Дојдоа да не убијат, ве молиме помогнете ни“, напишал вработената во пораката испратена до АФП.

Но, полицијата пристигнала во зградата на телевизијата која била цел на нападот и набрзо ги уапсила напаѓачите. По тој повод приведени се 13 осомничени, при што им е одземено оружјето, а полицијата најави дека сторителите ќе бидат „казнети за терористички акти“.

За време на инцидентот на телевизија, на улиците на главниот град избувнаа многу судири, а немири беа забележани и во затворите во земјата.

Сето ова го натера новоизбраниот, најмладиот претседател во историјата на Еквадор, Даниел Нобо, да објави дека земјата сега има „внатрешен вооружен конфликт“ и да ги мобилизира вооружените сили да спроведат „воени операции за неутрализирање“ како што рече „транснационалниот организиран криминал и терористичките организации“.

Во указот тој наведе дури 22 банди со кои ќе се постапи, а владата прогласи и полициски час. Иако претходно беше прогласена вонредна состојба, по овој инцидент беше прогласена состојба на внатрешен конфликт.

Врз основа на ова, сите продавници, училишта, владини згради во главниот град Кито беа затворени, а вработените беа испратени дома. Поради сето ова, улиците на главниот град на Еквадор беа заглавени, а на социјалните мрежи се појавија информации дека вооружени групи упаднале на Универзитетот во Гвајакил и ограбувале во центарот на Кито, како и брутални видеа на кои се гледа линч на затворските чувари, кои овие затвореници ги држеа како заложници.

Поради влошувањето на ситуацијата во Еквадор, во соседен Перу, владата нареди итно распоредување на полициски сили на границата за да се спречи прелевање на нестабилноста.

Во меѓувреме се појавија информации за киднапирање на четворица полицајци. Тројца полицајци се киднапирани во јужниот град Мачала, банди киднапирале уште еден полицаец во главниот град, а според последните информации тројцата полицајци се ослободени, а оние кои ги киднапирале биле уапсени.

А сепак, прашање е дали сето ова ќе се случеше доколку лидерот на озлогласената криминална група, која, меѓу другото, е осомничена и за убиството на претседателскиот кандидат на Еквадор, не исчезне од затвор, по што властите прогласија двомесечна вонредна состојба.

Адолфо Масијас Виљамар, познат како Фито, ја отслужуваше 34-годишна затворска казна за трговија со дрога, убиства и организиран криминал, но очигледно успеал да ја одржи својата моќ зад решетки, а во неделата, на 7 јануари, чуварите забележале дека го нема.

Началникот на полицијата рече дека „ниту може да го потврди, ниту да го негира“ бегството, ниту може да каже колку време e исчезнат осуденикот, нагласувајќи дека стотици полицајци го пребаруваат затворот.

Затворот Ла регионал, каде престојуваше Фито, се наоѓа во голем затворски комплекс во кој се сместени вкупно пет казнено-поправни установи и повеќе од 12.000 затвореници.
Фито таму го помина најголемиот дел од последните 12 години.

Набргу по неговото исчезнување, во затворите ширум земјата избувнаа судири меѓу осудените членови на ривалските банди, кои често завршуваа со масакри.

Но, тој не беше единствениот што избега, избега и водачот на друга голема банда, Лос Лобос, Фабрицио Колон, кој беше обвинет за убиство на некогашниот претседателски кандидат и еквадорски обвинител.

Еквадор е еден од најголемите светски извозници на банани, но извезува и нафта, кафе, какао, ракчиња и производи од риба.

И порастот на насилството во земјата на Андите, внатре и надвор од нејзините затвори, е поврзан со борбата меѓу нарко картелите, и странски и локални, за контрола на патиштата за кокаин кон САД и Европа, јавува Би-Би-Си.