ВМРО И ГЕРБ СЕ ‘СУДРИЈА’ ПРЕД ДОМОТ НА БОЈКО БОРИСОВ ЗА МАКЕДОНИЈА

0
782

Активисти на бугарската партија ВМРО предводени од европратеникот Ангел Џамбаски вечерва се собраа на протест пред домот на поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, за да го искажат револтот зошто тој го поддржа францускиот предлог за решавање на спорот и почеток на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, јави БНТ.

Демонстрантите носеа транспарент „Не ја предавајте Македонија“ и скандираа: „И порано и сега, Македонија е бугарска“.

Од друга страна, пак, пред домот на Борисов имаше и контрапротести – активисти и пратеници од пратеничката група на ГЕРБ дојдоа да го поддржат лидерот.

Бугарските медиуми јавуваат дека спротивставените страни се расправале и степале, но на крајот Борисов и Џамбаски се ракувале.