ВИСТИНСКИ ШОК ЗА ВМРОВЦИТЕ – Откако ГРУЈО и ВМРО-ДПМНЕ ги СВАРИЈА САПУН и откако преку пароли ,,САМО МРТОВ ШИПТАР Е ДОБАР ШИПТАР” ги КОЛЕА и откако правеше ,,ГАСНА КОМОРА ЗА ШИПТАРИ” ГРУЈО лови албански гласови со реклами на албански јазик!!!

0
2545

На комерцијалните медиуми овие денови може да се сретнат реклами на албански јазик на опозициската ВМРО-ДПМНЕ со партискиот изборен слоган „Секогаш работа, секогаш Македонија“ и бројот за гласање 13. Gjithnjë punë, Gjithnjë Maqedoni гласи слоганот на албански јазик, емитуван на една комерцијална телевизија.

Партискиот портпарол, Иво Котевски, за „Макфакс“ изјави дека не е првпат партијата да се огласува со реклами на албански јазик во политичка кампања за избори затоа што не ги делат гласачите на Албанци и Македонци. Котевски тврди дека треба да се спроведуваат еднакви политики за сите. „Програмата ќе биде објавена на медиумите што емитуваат програма и на албански јазик“, рече тој. Сметаат дека вака ќе се подобри политичката клима затоа што, според Котевски, моментно имало целосен дебакл, односно помрачување на политиката во државата.

Во неодамнешно интервју лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави дека некои медиуми ја претставувале партијата во лошо светло, а нив ги претставувале како непријатели на Албанците. „ВМРО-ДПМНЕ нема против користење на јазиците на сите етнички заедници вклучувајќи го и албанскиот. СДСМ и Зоран Заев одат на таа карта пред локалните избори да понудат закон со кој се зголемуваат правата на начини што се спротивни на Уставот. Тој закон ќе падне на Уставен суд. На тој начин сакаат да измамат албански гласови. Во првата фаза ние не можеме да поднесеме амандмани, но веќе во втора фаза тоа ќе го сториме“, истакна Груевски.

Извор : МакФакс