ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ ОДВИВАЛА СИНОЌА: АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА МУ СЕ ЗАКАНИЛА НА МИЦКОВСКИ, АКО ГО ОТКАЖЕ И 15-ТИ ЈУЛИ ТОГАШ ЌЕ МУ ДОЗВОЛИ НА ЗАЕВ ДА ОДИ САМ НА ИЗБОРИ БЕЗ ОПОЗИЦИЈАТА!!!

0
9556

Вистинска драма се одвивала синоќа во земјава. Од Заев пак било барано за последен пат да у попушти на неразумниот и нерационален лидер на опозицијата од кој веќе сите биле разочарани и на сите им било преку глава од неговите блесави политички потези.

Нервите им биле при крај на клучните западни амбасадори во Скопје при синоќешните договарања за датум за избори.

Особено нервозна била америкаската амбасадорка Брнз која му се заканила на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Мицковски дека ако не го прифати 15-ти јули, ќе му даде зелено светло на Заев да оди на избори без опозицијата.

Таа му се обратила со многу строг тон на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, дознаваме од извори кои се добро запознаени со вчерашната драма во земјава.

Фрчеле телефони и од Брисел, дури и шефот за проширување, унгарецот Вархејли веќе бил при крај со нервите затоа што било договорено во Брисел и Вашингтон, изброите да се случат пред летото за на есен сите влади на балканот да се на цврсти нозе затоа што за септември е закажано решавањето на проблемот на Косово каде најверојатно ќе има и размена на територии меѓу Косово и Србија.