(ВИДЕО) „360 степени“: Дебата Треневска-Дескоска и режимската “неутрална” инсталација Клековски за политичката криза

0
709

debata1-540x290

Погледнете го новото издание на „360 степени“ во кое гостуваа Рената Треневска-Дескоска од СДСМ и аналитичарот Сашо Клековски. Се дебатираше за очекувањата на дел од лидерите дека решение за политичката криза е можно до крајот на јуни, за најавите за скорешен старт на суштински преговори за излез од ситуацијата. Како врз процесот ќе влијае присуството на еврокомесарот Јоханес Хан и европратениците Кукан, Ховит и Вајгл во Скопје, што значат уверувањата на премиерот Груевски дека НАТО и ЕУ остануваат стратешки приоритет и дека тој не се врти кон Москва.

[youtube height=”500″ width=”600″]https://www.youtube.com/watch?v=UkZsXvgv0Og[/youtube]