(ВИДЕО) ЈАВНОСТА ЗГРОЗЕНА ОД ФАШИСТИЧКИ ПОСТ КАДЕ ИМА ПОТТИК ЗА КРВОПРОЛЕВАЊЕ – Кузеска : Левица и Апасиев, на социјалните мрежи споделија скандалозен пост “Децата крв ќе ви плукаат”, освен омраза Левица на Апасаиев не нуди ништо друго

0
365

Прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ

Почитувани граѓани, почитувани медиуми,
 
Скандалозна, екстремна и заканувачка порака испрати лидерот на Левица, на својот фејсбук профил кој подоцна го избриша.
„Децата крв ќе ви плукаат”, е пораката што Димитар Апасиев и раководството на Левица им ја упаќаат на граѓаните.
И покрај тоа што Апасиев се обиде да ја сокрие од социјалните мрежи, ништо не може да ја избрише оваа радикална изјава полна со омраза.
Говорот на омраза е еднакво присутен како и ширењето дезинформации и лаги, зад кои се крие истата цел – поделба на граѓаните, дискредитирање и тоа се’ само заради партиски и лични интереси.
Говорот на омраза е неприфатлив. А, кога тоа доаѓа од човек кој во Домот на демократијата треба да ги застапува интересите на граѓаните, е навредлив кон граѓаните и апсолутно недозволив.
Почитувани,
За целиот период откако Левица е дел од Собранието, освен омраза, поделби, закани и популизам,  не понудија ништо друго.
Ниту еден единствен проект, ниту идеја, ниту предлог во интерес на граѓаните и државата.
Самопромоција, со евтин популизам и ништо повеќе – и секогаш на линија со политиканството, блокадите, деструкциите на ВМРО ДПМНЕ.
Исто како и ВМРО ДПМНЕ, со апсурдни амандмани се обидоа да ја блокираат финансиската поддршка на граѓаните и компаниите погодени од Ковид кризата, исто како ВМРО ДПМНЕ и Левица се противат на спроведување попис.
Левица нема ништо свое, освен навреди, омаловажувања и омраза во огромни количини.

Токму затоа, граѓаните треба да внимаваат  – од една страна е СДСМ, која ја турка државата напред, со проекти и мерки кои се во интерес на граѓаните, а од другата страна е Апасиев и Мицкоски, кои освен поделби, лаги, манипулации, закани и омраза, не нудат апсолутно ништо.